Udjat (Wedjat) - je jeden z velmi častých egyptských symbolů. Pokud je zobrazeno pravé oko tak se mu říká Oko Revovo a symbolizuje slunce. Levé oko je nazýváno oko Thovta a symbolizuje měsíc. Obě dvě dohromady jsou Dvě Oči Hóra. Říká se, že drží temné nebo zlé síly daleko a také se vztahuje k „vnitřnímu zraku“ (a jiným duchovním schopnostem). Obecně je to jeden z ochranných symbolů (boží oko).

O vzniku tohoto symbolu je několik legend.Podle jedné legendy ztratil Hór oko když bojoval se Sethem o trůn. Thovt ho našel a vrátil ho zpátky Hórovi. Bylo to to oko, které Hór použil, aby oživil svého otce Osirise (Usireva) (kterého Seth zabil). Podle jiné verze tohoto příběhu „roztříštil“ Hórovo oko Seth na kousky a Thovt ho posléze opět složil.

Podle tradice Heliopole byl prvním bohem Atum, který povstal z chaosu praoceánu Nun. Stvořil své dvě děti, syna Shu a dceru Tefnut, které vyrůstaly v Nun a dohlíželo nad nimi Atumovo Oko. Atum měl jenom jedno oko a na něm bylo nezávislé (mohlo se chovat podle svých přání). Shu a Tefnut se ztratili v temných vodách Nun. Atum poslal svoje Oko, aby je našlo a eventuelně je přivedlo. Mezitím co je Oko hledalo, nahradil ho Atum jiním, mnohem větším. Když se původní Oko vrátilo a vidělo, že jeho místo je zabráno, naštvalo se na Atuma. Atum vzal tedy toto Oko a dal si ho na čelo, odkud mohlo ovládat celý svět, o který on se má starat.

Postupem času se příběhy o Revovi a Atumovi spojili a Udjat se začal spojovat s Reem. Podle jedné legendy putovalo Oko samo. Když se mu nepodařilo vrátit, poslal Re Shu a Tefnut,aby ho našli a přinesli zpět. Oko se, ale bránilo a při zápase, který vznikl ronilo slzy. Z těchto slz pak vznikli lidé.

Další symbol, který je Udjat podoben je Vševidoucí Oko