Monas Hieroglyfica (Hieroglyfická Monáda) - vyjádření tajemství duchovního vývoje člověka. Zde uvedená Monáda pochází ze spisu Monas Hieroglyfica od Johna Dee. Hieroglyf vyjadřuje základní zákon esoterního imperativu aplikovaného na cestu člověka životem. J. Dee vyslovil myšlenku, že se jeho Monas Hieroglifa v tomto symyslu stane východiskem všech náboženství. Tématem Hieroglyfické Monády se kromě J. Dee zabývali další významní hermetikové, např. H Khunrath, T. Vaughan, A. Kircher, G. von Welling a další.Konečně z moderních autorů to byl C. G. Jung, který v tomto obrazci spatřoval klíč k individuaci.

V obrazci Hieroglyfické Monády spatřujeme několik prvků, především astrologické symboly Luny, slunce a znamení Skopce (které tvoří základnu Monády) a kříže, který vyjadřuje čtyři živly. Individuální cesta začíná tedy ve znamení Skopce, ohnivém znamení, jemuž vládne Mars, pozitivně signovaná, znamení však patří k vodnímu trigonu. Následuje zvládnutí živlů a cesta vrcholí v „unio mystica“, sjednocení mužského Slunce a ženské Luny, která jako by korunovala celý vývoj.

O dešifraci Hieroglyfické Monády se pokusil již A. Libavius (alchymia recognita, emendata et aucta, Francoforti 1606). Nicméně rozluštění tohoto esoterického emblému zůstává stále nesnadným úkolem.

Pokud se o monádě chcete dozvědět víc tak Monas Hieroglyfica od J. Dee vyšla v revue LOGOS 1/2 1999. Pokud si to přečtete zjistíte, že zde bohužel není dostatek prostoru, aby zde mohlo být více významů.

(Pozn. Tento obrázek monády není úplně přesný. Popis přesné konstrukce viz. Monas Hierogylfica od J. Dee.)