Havran - je považován za jedno ze zlých znamení. V pohádkách ho většinou má čarodějnice na rameni, v Bibli patří k nečistým zvířatům, v křesťanství je považován za symbol odpadlíků a nevěrců, na obrazech Mikoláše Alše se Havran vyskytuje k zdůraznění neblahé osudovosti chvíle (třeba na obrazech Lipany a Bílá hora) a v alchymii je považován za symbol putrefakce (ne vždy, ale podle mne asi nejčastěji).

V Číně je naopak Havran zvířetem Slunce a jeho proti pólem je měsíční zajíc. Podle pověsti existovalo dříve deset slunečních havranů, ze kterých vycházel takový žár, že celé lidstvo málem pomřelo. Lukostřelec Chou-I však sestřelil devět z nich dolů z nebe, takže nyní sedí na slunci již jen jeden sluneční havran, zato však má tři nohy.

Červený Havran bylo symbolické zvíře dynastie Čou (kolem 1050-256. př. Kr.), protože se její členové stotožňovali se sluncem. Třínohý Havran je poslem bohyně Si-wang-mu, který ji nosí jídlo. Ale občas se staví Havran (coby černý šeredný pták) jako protějšek straky (která nosí štěstí), například v přísloví: "Radšji upřímný havran než neupřímná straka". "Ohnivý havran" (chuo-ja) je podřízený Wen- jüan-šuajovi, jednomu z bohů neštovic.